District  /  JH HS  /  Elementary  /  Student Activities
  • Teaching our Youth of Today to be Leaders of Tomorrow

    Teaching our Youth of Today to be Leaders of Tomorrow

  • 1

Track & Field Boys

2019 Boys Track    Coach-Kevin Smith

Chase Sternhagen, Dean Shaull, Brendan Wood, Levi Stevens, Will Bayer, Sam Gensley, Ty Kruse, Kody Timm, Shawn Blankenship, Mason Fruendt, Marcus Kolesar, Kaleb Sternhagen, Tyson Robertson, Garrett Westerdale, Matt Krug, Donavin Kruse, Dylan Schafbuch, Beau York 

​State Track 2019

Shuttle Hurdle- 11th-Kody Timm, Marcus Kolesar, Dean Shaull, Beau York

Sprint Medley-19th-Dean Shaull Kody Timm, Sam Gensley, Chase Sternhagen

4 x 400 Relay- 19th-Dean Shaull, Garrett Westerdale, Sam Gensley, Chase Sternhagen

Post Season Honors-   SICL All Conference 2019

1st Team  Dean Shaull, Kody Timm, Sam Gensley, Chase Sternhagen, Marcus Kolesar, Beau York

2nd Team  Garrett Westerdale, Will Bayer

Honorable Mention  Brendan Wood

2019 SICL CONFERENCE PLACINGS-   Team- Conference Runner-up 86 points

Brendan Wood 5th Shot Put and 3rd Discus, Sprint Medley 1st (Shaull, Timm, Gensley, Sternhagen), Mason Fruendt 8th 3200,  6th 4 x 800 (D. Kruse, T. Kruse, Schafbuch, Bayer), Shuttle Hurdle 1st (Shaull, Kolesar, Timm, York), Distance Medley 2nd (York, Timm, Westerdale, Bayer), Sam Gensley 4th 400, 4 x 200 1st (Shaull, Kolesar, Gensley, Sternhagen), 110 High Hurdles Beau York 5th and Dean Shaull 6th, Donavin Kruse 7th 800, Chase Sternhagen 2nd 200,  Marcus Kolesar 5th 400 Hurdles, 4 x 100 8th (Lee, D. Kruse, Blankenship, T. Kruse), 4 x 400 2nd (Kolesar, Westerdale, Gensley, Sternhagen)


2018 VARSITY BOYS TRACK TEAM                     COACH- Kevin Smith

Owen Bayer, Mason Fruendt, Marcus Kolesar, Kaleb Sternhagen, Garrett Westerdale, Will Bayer, Sam Gensley, Kody Timm, Braydon Rohrer, Cody Frahm, Chase Sternhagen, Levi Stevens, Dean Shaull, Brendan Wood, Kyle Frank, Brandon Schafbuch, Ben Toyne, Owen Van Waus     

2017  Varsity Team

Camiel Blomme, Michael Davis, Isaiah Ehrenberger, Dakota Huber, Wyatt Kaplan, Kenny Kriegel,  Derick Weiermann, Brandon Schafbuch, Owen Van Waus, Kyle Frank, Cody Frahm, Chase Sternhagen, Levi Stevens, Dean Shaull, Brendan Wood, Chris Hilligas, Sam Gensley, Caden Fontinel, Kody Timm, Will Bayer, Ty Kruse, and Braydon Rohrer.

2017 STATE TRACK QUALIFIERS

Chase Sternhagen-800 meter run

4 x 200-Brandon Schafbuch, Owen Van Waus, Wyatt Kaplan, Camiel Blomme

Sprint Medley-Wyatt Kaplan, Owen Van Waus, Camiel Blomme, Chase Sternhagen

Distance Medley-Owen Van Waus, Camiel Blomme, Sam Gensley, Chase Sternhagen


2016 Track and Field Picture

Coaches:

Kevin Smith

​TRACK RECORDS

State Qualifiers  

HLV BOY'S TRACK RECORDS  THRU 2016 

​TOP 10 ALL-TIME BEST PERFORMANCES

Warrior Relay Records  (This meet no longer held)

​JUNIOR HIGH TRACK

2019 JUNIOR HIGH BOYS TRACK     COACH-MATT VAVROCH

Reid Nowotny, Max Henstorf, Jack Cheney, Derek Weisskopf, Cole Fontinel, Tyler Ballard, Ben Root, Nolan Pirkl, Brody Sternhagen, Boston York, Ethan Licht, Jacob Wright    Manager-Wyatt Robison

2018 JUNIOR HIGH BOYS TRACK TEAM     COACH-MATT VAVROCH

Colton Boyer, Ben Thys, Donavin Kruse, Kyler Gorsh, Dylan Schafbuch, AJ Gensley, Steven Leonard, Jack Cheney, Beau York, Matt Krug, Reid  Nowotny, Jacob Wright, Lane Conaway, Brayen Shaull Braxton Rohret.  


JH TRACK 2017-Coach Matt Vavroch

AJ Gensley, Brayen Shaull, Marcus Kolesar, Beau York, Kaleb Sternhagen, Colton Boyer, Donnie Kruse, Ben Thys, Owen Bayer, Shawn Blankenship, Garrett Westerdale

Congratulations to the JH Team for winning the SICL Conference meet in 2017!  Great job!

Continue reading
788 Hits
District Contact

Phone: 319-647-2161
Fax: 319-647-2164
Address: 402 5th Street
Victor, IA 52347